Пільги донорам
ЗАХИСТ ДЕРЖАВОЮ ПРАВ ДОНОРА
Держава гарантує захист прав донора та охорону здоров’я, а також надає пільги донорам. Медичне обстеження донора перед здаванням крові та її компонентів і видача довідок про стан його здоров’я здійснюються безплатно.
ПІЛЬГИ, ЩО НАДАЮТЬСЯ ДОНОРАМ
- В день давання крові, а також в день медичного обстеження працівник, який виявив бажання стати донором, звільняється від роботи на підприємстві, в установі, організації незалежно від форм власності із збереженням за ним середнього заробітку.
- Донори з числа студентів вищих навчальних закладів та учнів професійних навчально – виховних закладів у зазначені дні звільняються від занять.
- Після кожного дня давання крові, в тому числі у разі давання їх у вихідні, святкові та неробочі дні, донору надається додатковий день відпочинку із збереженням за ним середнього заробітку. За бажанням працівника цей день може бути приєднано до щорічної відпустки або використано в іншій час протягом року.
- В день давання крові донор забезпечується безкоштовними сніданком та обідом за рахунок коштів закладу охорони здоров’я або має відшкодувати донору готівкову вартість відповідних наборів харчування.
ДОДАТКОВІ ПІЛЬГИ, ЩО НАДАЮТЬСЯ ДОНОРАМ У ЗВ’ЯЗКУ З СИСТЕМАТИЧНИМ БЕЗОПЛАТНИМ ЗДАВАННЯМ КРОВІ ТА ЇЇ КОМПОНЕНТІВ
- Донорам, які протягом року безоплатно здали кров або її компоненти, допомога по тимчасовій непрацездатності у зв’язку з захворюванням виплачується у розмірі 100% середньої заробітної плати донора незалежно від стажу роботи. Така пільга цим донорам надається протягом року після здачі крові або її компонентів у зазначеній кількості.
- Учням професійних навчально – виховних, студентам вищих навчальних закладів, які протягом року безоплатно здали кров та (або) її компоненти у сумарній кількості, що дорівнює двом разовим максимально допустимим дозам, надається право на одержання грошової допомоги у розмірі 25 відсотків встановленої у навчальному закладі стипендії протягом шести місяців після здачі крові та (або) її компонентів у зазначеній кількості. Виплата такої грошової допомоги здійснюється за місцем навчання донора. Кошти для надання цієї грошової допомоги передбачаються відповідними місцевими програмами розвитку донорства крові та її компонентів.
- Протягом року після здачі крові та (або) її компонентів у кількості, зазначеній у частинах першій та другій цієї статті, донори мають право першочергово придбання путівок для санаторно – курортного лікування за місцем роботи або навчання та першочергового лікування в закладах охорони здоров’я, що перебувають у державній власності.
- Крім пільг, передбачених цією статтею, міністерствами та відомствами України, Урядом Автономної Республіки Крим, органами державної виконавчої влади в областях, містах, Києві та Севастополі, місцевими Радами народних депутатів, власниками підприємств, установ, організацій або уповноваженими ними органами для таких донорів можуть бути встановлені й інші додаткові пільги.
ПОСВІДЧЕННЯ ДОНОРА. УМОВИ НАБУТТЯ СТАТУСУ ПОЧЕСНОГО ДОНОРА УКРАЇНИ. НАГОРОДЖЕННЯ ДОНОРІВ ДЕРЖАВНИМИ НАГОРОДАМИ
Донори, які безоплатно здали кров в кількості 40 разових максимально допустимих доз або плазму крові в кількості 60 разових максимально допустимих доз, незалежно від часу їх здачі, набувають статусу Почесного донора України. Таким особам видається відповідне посвідчення і вручається нагрудний знак “Почесний донор України”.
ПІЛЬГИ ДЛЯ ОСІБ, ЯКІ МАЮТЬ СТАТУС ПОЧЕСНОГО ДОНОРА УКРАЇНИ
Почесні донори України мають право на:
- Безплатне позачергове зубопротезування у закладах охорони здоров’я, заснованих на загальнодержавній та комунальній власності;
- Пільгове придбання ліків (із знижкою 50 відсотків їх вартості) за рецептами, виданими закладами охорони здоров’я, заснованими на загальнодержавній та комунальній власності;
- Безплатне забезпечення донорською кров’ю та препаратами, необхідними для їх особистого лікування, рецептами, виданими закладами охорони здоров’я, заснованими на загальнодержавній та комунальній власності;
- Першочергове придбання за місцем роботи або навчання путівок для санаторно – курортного лікування та першочергове лікування у закладах охорони здоров’я, заснованих на загальнодержавній та комунальній власності;
- Позачергове забезпечення, протезами та іншими протезно – ортопедичними виробами;
- Використання чергової щорічної оплачуваної відпустки у зручний для них час;
- Отримання надбавки до пенсії у розмірі 10 відсотків від затвердженого прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць.
- Крім пільг, передбачених цією статтею, міністерствами та відомствами України, Урядом Автономної Республіки Крим, органами державної виконавчої влади в областях, містах Києві та Севастополі, місцевими Радами народних депутатів, власниками підприємств, установ, організацій або уповноваженими ними органами для таких донорів можуть бути встановлені й інші додаткові пільги.
ЗВАННЯ “ЗАСЛУЖЕНИЙ ДОНОР УКРАЇНИ”
Указ Президента України ’’ Про почесні звання України’’ від 30.04.2002р гарантує отримання звання ’’ Заслужений донор України’’- донорам, які безоплатно здали кров та (або) її компоненти в кількості 100 і більше разових максимально допустимих доз.