Історія служби крові у місті Кременчуці

 

У місті  Кременчуці переливання крові, як лікувальний метод, виникло у 30-х роках XX століття на базі 1-ї міської лікарні, де було організоване перше відділення переливання крові. Його організаторами були акушер-гінеколог Є.С.Ольшанецький (у май­бутньому професор кафедри акушерства та гінекології Київського медичного інституту) та хірург, кандидат медичних наук М.А.Диканський.

В 1975 році наказом обласного відділу охорони здоров’я №301 від 25 грудня 1975р. та Кременчуцького міського відділу охорони здоров’я №160 від 31 грудня 1975р. було створено міську станцію переливання крові IV категорії, що заготовляла до 1500 літрів крові, до 500 літрів плазми та 30 літрів стандартних сироваток. Очолив станцію головний лікар Удальцов Олег Дмитрович.

Поступово відкри­валися нові виробничі підрозділи:

  • 1976 рік – розпочато виготовлення ізогемаглютинуючих сироваток (зав. лабораторією стандартних сироваток – Бабенцова Н. П.);
  • 1977 рік – почалося ви­робництво антирезусних сироваток (зав. лабораторією Зінов’єва В. В.);
  • 1979 рік – відкрито лабораторію з виготовлення препарату крові – амінокровін, а у 1980 році перейшли на нову технологію виготовлення освітленого амінокровіну (зав.лабораторією Черепанова Л. Є.);
  • 1980 рік – розпочато випуск нового препарату «суха плазма», а з 1982 року –  налагоджено випуск антистафілококової сухої плазми та кріопреципітату сухого (зав. відділенням сухої плазми Кремінь С. Г.).

Із року в рік удосконалювалася апробація донорської крові. Так, вперше в області на Кременчуцькій міській СПК у 1977 році впроваджено методику визначення у крові донорів маркерів вірусного гепатиту В, а в 1988 році відкрилася лабораторія діагностики СНІДу (зав. лабораторією Якубова Г. С.).

З 1983 по 2001 рік міську станцію переливання крові очолила головний лікар Зинов’єва Віолета Василівна.

2001-2012 роки керівництво станцією покладено на головного лікаря Бурову Ніну Михайлівну.

В 2003 році рішенням восьмої сесії четвертого скликання Полтавської обласної ради майно станції переливання крові м. Кременчука передано у спільну власність територіальних громад області, в тому ж році заклад був перейменований у Кременчуцьку обласну станцію переливання крові.

Враховуючи останні тенденції в клінічній та виробничій трансфузіології,  в 2007 році відділ виробництва препарату крові «Амінокровін» був реорганізований у відділення довгострокового зберігання клітин крові  та карантинізації плазми (очолила відділення Білоусова М.М.).

Перехід на гемакомпонентну терапію збільшив потребу лікувально-профілактичних закладів у свіжозамороженій плазмі, яка вдвічі ефективніше за суху плазму, тому в 2009 році було припинено випуск сухих компонентів крові, тоді ж запроваджено заготівлю донорської плазми методом мануального плазмаферезу (завідувач відділу заготівлі крові та її компонентів Молошніков Р.М.).

В 2010 році впроваджена комп’ютерна база осіб, яким заборонено виконувати донорські функції, а з 2011 року – комп’ютерна база донорів.

На даний час основними напрямками діяльності Кременчуцької обласної станції переливання крові  є підвищення якості донорської крові та виготовлених з неї компонентів.

На виконання рішення пленарного засідання дев’ятнадцятої сесії сьомого скликання Полтавської обласної ради №709 від 12 квітня 2018 року Кременчуцька обласна станція переливання крові з 06.08.2018 року реорганізована шляхом перетворення в комунальне підприємство «Кременчуцька обласна станція переливання крові» Полтавської обласної ради (код ЄДРПОУ 05492427).